Kreatyna dla biegaczy to suplement diety, który pomoże zwiększyć wyniki. W życiu każdego biegacza następuje moment, gdy mięśnie przyzwyczajają się do nadmiernego wysiłku i przychodzi moment regresu. Wtedy warto wspomóc swój organizm, by poprawić swoje sukcesy w sporcie.
Czym jest kreatyna dla biegaczy? Czy i dlaczego warto ją stosować?
Co to jest kreatyna dla biegaczy?
Kreatyna jest tak naprawdę kwasem β-metyloguanidynooctowym zbudowanym z elementów kwasu octowego i strukturalnych guanidyn. Występuje naturalnie w organizmach zwierzęcych, w tym ludzkich. Znaleźć ją możemy przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach, nawet jej nazwa pochodzi od greckiego słowa kreas oznaczającego mięso.
Oprócz mięśni, kreatyna w niewielkich ilościach występuje w nerkach, mózgu, a także wątrobie czy jądrach. Organizm jest w stanie częściowo sam ją wytworzyć, resztę musimy dostarczyć wraz z pożywieniem.

Działanie kreatyny dla biegaczy
Kreatyna dla biegaczy pełni w ich organizmach tę samą rolę, co w przypadku każdego człowieka, to znaczy:
- Podtrzymuje poziom ATP,
- Poprawia uwodnienie komórek mięśniowych, dzięki czemu poprawia ich siłę i zdolność wzrastania,
- Hamuje białko zwane miostatyną, które utrudnia rozrost masy mięśniowej,
- Zwiększa wydzielanie hormonu anabolicznego IGF-1 w wątrobie,
- Wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach i zwiększa zapas energii,
- Stymuluje syntezę protein w mięśniach,
- Połączona z fosforem, redukuje zakwaszanie mięśni.
Bezpośrednio z funkcjami i działaniem kreatyny w organizmie związane są jej pozytywne skutki. Jakie? Sprawdźmy.
Kreatyna dla biegaczy – zalety
Dzięki dobrej kreatynie dla biegaczy możemy odnieść szereg korzyści dla naszego ciała. Wśród najważniejszych zalet tego związku, należy wymienić:
- Wzrost sprawności,
- Lepszą wydajność mięśni,
- Lepszą regenerację po wysiłku,
- Zmniejszenie udziału tłuszczów w masie ciała,
- Większą wytrzymałość organizmu,
- Więcej siły.
Kreatyna dla biegaczy – czy jest bezpieczna?
Kreatyna dla biegaczy bywa mylona ze sterydami. My jednak radzimy się jej tak nie obawiać – to coś zupełnie innego. Jako że naturalnie występuje w organizmach żywych, w tym i u człowieka, okazuje się niemal całkowicie bezpieczna. Nie zmienia istotnie markerów metabolicznych ani parametrów sprawdzanych w morfologii krwi, nie wpływa także na enzymy wątrobowe czy mięśniowe oraz mocznik i albuminy w moczu (źródło ).
Mimo wszystko, zażywając suplementy z kreatyną dla biegaczy, trzeba się liczyć, że mogą wystąpić pewne efekty uboczne:
- Odwodnienie
- Skurcze mięśni
- Kłopoty z żołądkiem
- Nadwyrężenie mięśni
- Skłonność do naciągnięcia mięśni
- Osłabienie wrażliwości termicznej
- Podatność na urazy.
Skutki te są znaczne i jeśli już występują, to tylko przy długim zażywaniu suplementów z kreatyną dla biegaczy. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie tego związku chemicznego odradza się osobom, mającym choroby trzustki, wątroby lub nerek.
Czy można dostarczyć sobie kreatynę, unikając suplementów diety? Oczywiście!

Naturalne źródła kreatyny dla biegacza
Jeśli biegamy i chcielibyśmy zwiększyć podaż kreatyny w diecie, powinniśmy szczególnie często spożywać:
- Dorsza: 7 mg kreatyny / 1 g mięsa
- Wołowinę: 6 mg kreatyny / 1 g mięsa
- Pierś z indyka: 5 mg kreatyny / 1 g mięsa
- Schab wieprzowy: 5 mg kreatyny / 1 g mięsa
- Pierś z kurczaka: 3,5 mg kreatyny / 1 g mięsa
W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na kreatynę, ilości dostarczane w pożywieniu mogą być niewystarczające. Wtedy warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.
Suplementy diety z kreatyną dla biegacza
Jaką kreatynę dla biegacza wybrać? Nie ma potwierdzonej badaniami większej skuteczności któregoś z rodzajów preparatów. Najbardziej popularny i najtańszy jest monohydrat kreatyny, który jest bardzo dobrze przyswajalny. Równie pozytywne działanie wykazuje jabłczan kreatyny, czyli monohydrat z kwasem jabłkowym. Możemy się także spotkać z cytrynianem, chlorowodorkiem, azotanem czy chelatem magnezowym.
Trzeba pamiętać, że kreatyna dla biegaczy nie zastąpi treningu, a jedynie w nim pomoże. Nie liczmy na to, że zadziała jak magiczny środek, dający nam moc godną Herkulesa.
Ważniejsza od tego, jaką kreatynę kupić, jest kwestia, jak ją przyjmować.
Jak suplementować kreatynę dla biegaczy?
Kreatynę dla biegaczy powinniśmy przyjmować systematycznie, aby utrzymać stały jej poziom w mięśniach. Warto łączyć ją z tauryną, ponieważ oba związki działają synergicznie, poprawiając nawzajem swoje efekty.
Jaka jest zalecana dawka kreatyny dla biegacza? W zależności od opracowań, mówi się o 3-5 gramach dziennie lub 0,07 grama na kilogram masy ciała (źródło ). Nie powinniśmy jej przekraczać, aby nie wywołać opisanych wcześniej skutków ubocznych. Pamiętajmy, że uderzeniowa dawka kreatyny dla biegacza wcale magicznie nie zwiększy naszych osiągów.
Jeśli zadajecie sobie pytanie, kiedy przyjmować kreatynę dla biegacza, to spieszymy z odpowiedzią: najlepsze efekty daje stosowanie po treningu. Najlepiej stosować ją codziennie, nawet w dni, w które nie podejmujemy treningów – wtedy warto zażyć ją na czczo.
Jaką kreatynę dla biegaczy kupić?
Kreatyna dla biegaczy występuje zasadniczo w dwóch formach: w proszku oraz kapsułkach.
Która jest najlepsza?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kapsułki pozwalają precyzyjnie określić, jaką dawkę zażyliśmy, natomiast stosując proszek, możemy dowolnie manipulować dawkami kreatyny dla biegaczy, a nie ograniczać się tylko do tych standardowych.
Ile kosztuje dobra kreatyna dla biegacza?

Cena kreatyny dla biegaczy
Ceny kreatyny dla biegaczy są bardzo zróżnicowane i zależą od objętości opakowania, a także rodzaju zastosowanej substancji, dodatków i przeprowadzonych przez producenta badań. Chciałoby się powiedzieć, że najtańsza jest ta, którą nasz organizm wytwarza samodzielnie.
Jeśli jednak brać pod uwagę tylko suplementy diety, to najtańsza kreatyna dla biegaczy kosztuje niecałe 6 złotych za 30 kapsułek 1,25g, natomiast najdroższe preparaty kosztują około 120 zł za 1kg, natomiast w przeliczeniu na porcję i tak wychodzi korzystnie.
Gdzie kupić kreatynę dla biegaczy?
Kreatynę dla biegaczy kupimy w dobrych sklepach sportowych. Producenci, z którymi możemy się spotkać, to między innymi KFD, Real Pharm, Medlabs, IronMaxx, Dorian Yates i inni.
Kreatyna dla biegaczy – opinie
A jaka jest Wasza opinia o kreatynie dla biegaczy? Mieliście już okazję ją stosować i zauważyć wyniki? Czy może dopiero się do tego przymierzacie? Czekamy na Wasze komentarze!
Kreatyna dla biegaczy / Ranking najlepszych
Sprawdzone przez wielu konsumentów, najlepsze suplementy z kreatyną dla biegaczy znajdziecie w przygotowanym przez nas rankingu.
2021-02-26 19:25:32